2018 Field Hockey Schedule

Date Away Home Status Links
 
August
Sat. 18 St. Mary's #   South River   TBA
  Playday
  Notre Dame Prep #   Cape Henlopen   TBA
  scrimmage
Mon. 20 John Carroll #   C. Milton Wright   TBA
Tue. 21 James Hubert Blake HS #   Glenelg Country   3:30 PM
  scrimmage
  St. Paul's School for Girls #   Dulaney   4:00 PM
  scrimmage
  Patterson Mill HS #   McDonogh   4:00 PM
  scrimmage
Wed. 22 Mt. Hebron #   Garrison Forest   10:00 AM
  scrimmage
  Dulaney HS #   Notre Dame Prep   3:00 PM
  scrimmage
  Mount de Sales #   South Carroll   4:00 PM
  Scrimmage
  McDonogh #   Broadneck HS   5:30 PM
  scrimmage
  Annapolis Area Christian #   Kent Island   6:00 PM
Thu. 23 Archbishop Spalding #   Severn   3:00 PM
  Play day
  John Carroll #   Severn   3:30 PM
  Fallston #   St. Paul's School for Girls   4:00 PM
  scrimmage
  Bryn Mawr #   Glenelg Country   4:00 PM
  scrimmage
  City   Mercy   4:00 PM
Fri. 24 St. Mary's #   Garrison Forest   10:00 AM
  scrimmage
  Manchester Valley #   Maryvale Prep   4:00 PM
  scrimmage
  Mount de Sales #   Marriotts Ridge   4:00 PM
  Scrimmage
  Sts. Peter and Paul #   Annapolis Area Christian   4:15 PM
  Scrimmage
Sat. 25 St. Paul's School for Girls #   Mt. Hebron   TBA
  Playday
  Glenelg Country   Reservoir HS   TBA
  McDonogh #   Mount Hebron Play Day   9:00 AM
Mon. 27 Montclair HS #   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Friends #   Maryvale Prep   4:00 PM
  scrimmage
  Mercy   Harford Christian   4:00 PM
Tue. 28 Francis Scott Key #   Garrison Forest   4:00 PM
  Annapolis Area Christian #   St. Paul's School for Girls   4:00 PM
  Dulaney #   Maryvale Prep   4:00 PM
  scrimmage
  John Carroll #   Marriotts Ridge   4:00 PM
  Souhern Senior HS   Indian Creek   4:00 PM
  Catholic High #   Park   4:15 PM
  scrimmage
  Bryn Mawr   Towson   5:00 PM
  Roland Park Country #   St. Mary's   5:15 PM
  scrimmage
Wed. 29 Montclair HS   Severn   TBA
  Severna Park HS #   McDonogh   3:30 PM
  scrimmage
  Glen Burnie HS #   Institute of Notre Dame   3:45 PM
  Scrimmage
  Manchester   Roland Park Country   4:00 PM
  Delmar #   Notre Dame Prep   4:00 PM
  scrimmage
  Churchill #   Archbishop Spalding   5:30 PM
Thu. 30 Friends #   Scrimmage Night   4:00 PM
  Franklin HS
  Severn   Bryn Mawr   4:00 PM
  The Calverton School   Key   4:00 PM
  St. Timothy's #   Franklin HS   4:00 PM
  Playday
  Wooton High School   Garrison Forest   4:00 PM
  Scrimmage
  Gunston Day   Annapolis Area Christian   4:15 PM
  Catholic High #   Indian Creek   4:15 PM
  scrimmage
Fri. 31 Fallston   Notre Dame Prep   2:00 PM
  Institute of Notre Dame   Kenwood HS   3:45 PM
  Century #   Mount de Sales   4:00 PM
  Scrimmage
 
September
Sat. 1 Maryvale Prep   Tournament   TBA
  at Mt. Hebron
  John Carroll #   South River Tournament   9:00 AM
  Tournament
  Archbishop Spalding   Kent Island HS   9:00 AM
Tue. 4 Institute of Notre Dame #   Loch Raven   3:45 PM
  Scrimmage
  St. Mary's   Kent Island HS   4:00 PM
  Mercy *   Friends   4:00 PM
Wed. 5 John Carroll   North Harford   3:30 PM
  St. Paul's School for Girls   Mount de Sales   4:00 PM
  Annapolis Area Christian *   Glenelg Country   4:00 PM
  Garrison Forest   Bel Air HS   4:00 PM
  Bryn Mawr   Broadneck   6:00 PM
Thu. 6 Sts. Peter and Paul   St. Timothy's   3:45 PM
  Institute of Notre Dame *   Friends   4:00 PM
  Key *   Mercy   4:00 PM
  Park *   Indian Creek   4:00 PM
  Mount de Sales *   Severn   4:00 PM
  North Harford   Maryvale Prep   4:00 PM
  St. Mary's   Bryn Mawr   4:00 PM
  Our Lady of Good Counsel   Garrison Forest   4:00 PM
  Archbishop Spalding   River Hill HS   5:00 PM
Fri. 7 Severna Park   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Poly   St. Timothy's   4:15 PM
  Catholic High   Annapolis Area Christian   4:15 PM
Sat. 8 Garrison Forest   Tournament   TBA
  at Chesapeake HS
  Archbishop Spalding   Severna Park   9:00 AM
  Nyborg Tournament   Roland Park Country   9:00 AM
  Notre Dame Prep   Paint Branch   3:30 PM
Mon. 10 Notre Dame Prep   Good Counsel   4:00 PM
Tue. 11 St. Timothy's   Annapolis Area Christian   4:00 PM
  Maryvale Prep   St. Mary's   4:00 PM
  at St John Neumann Field
  John Carroll   Glenelg Country   4:00 PM
  Harford Christian   Oldfields   4:00 PM
  City   Catholic High   4:00 PM
  Gunston Day School   Key   4:00 PM
  Hereford HS   Garrison Forest   4:00 PM
  Liberty   Mount de Sales   4:00 PM
Wed. 12 Roland Park Country *   Archbishop Spalding   4:00 PM
Thu. 13 Annapolis Area Christian *   St. Mary's   3:30 PM
  Notre Dame Prep *   Garrison Forest   4:00 PM
  McDonogh *   Maryvale Prep   4:00 PM
  Oldfields *   Key   4:00 PM
  Mercy *   Catholic High   4:00 PM
  St. Timothy's *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  Severn *   Park   4:00 PM
Fri. 14 McDonogh   Marriotts Ridge HS   4:00 PM
Sat. 15 John Carroll   Bel Air High School   10:00 AM
Mon. 17 St. Mary's *   Park   4:00 PM
  Garrison Forest *   McDonogh   4:00 PM
  Catholic High   Harford Christian   4:00 PM
  John Carroll *   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
Tue. 18 Severn   Roland Park Country   3:30 PM
  Archbishop Spalding *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Maryvale Prep *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Oldfields *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  Key *   Catholic High   4:00 PM
  Annapolis Area Christian *   Mount de Sales   4:00 PM
  Indian Creek *   Glenelg Country   4:00 PM
Thu. 20 Roland Park Country *   Maryvale Prep   4:00 PM
  Archbishop Spalding *   Garrison Forest   4:00 PM
  Institute of Notre Dame *   Mercy   4:00 PM
  Catholic High *   Oldfields   4:00 PM
  Indian Creek *   Severn   4:00 PM
  Mount de Sales *   St. Mary's   4:00 PM
  Glenelg Country *   Park   4:00 PM
  Notre Dame Prep *   John Carroll   4:00 PM
  St. Paul's School for Girls   Severna Park   6:00 PM
Fri. 21 Friends *   St. Timothy's   4:00 PM
  Perryville High School   John Carroll   4:00 PM
  Elizabeth Seton   Annapolis Area Christian   4:15 PM
Sat. 22 Glenelg Country *   Mount de Sales   9:00 AM
  Holy Cross   Notre Dame Prep   10:00 AM
Mon. 24 Archbishop Spalding   Our Lady of Good Counsel   4:00 PM
Tue. 25 St. Paul's School for Girls *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Maryvale Prep *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Garrison Forest *   Roland Park Country   4:00 PM
  Oldfields *   St. Timothy's   4:00 PM
  Key *   Friends   4:00 PM
  Catholic High *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  Annapolis Area Christian *   Indian Creek   4:00 PM
  St. Mary's *   Severn   4:00 PM
  Park *   Mount de Sales   4:00 PM
  John Carroll *   McDonogh   4:00 PM
Thu. 27 Friends *   Oldfields   4:00 PM
  St. Timothy's *   Mercy   4:00 PM
  Institute of Notre Dame *   Key   4:00 PM
  Severn *   Glenelg Country   4:00 PM
  Indian Creek *   St. Mary's   4:00 PM
  Arundel HS   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Poly   Catholic High   4:00 PM
  Notre Dame Prep   Winters Mill   4:00 PM
  McDonogh   Mount de Sales   4:00 PM
  Annapolis Area Christian *   Park   4:15 PM
Fri. 28 Bel Air   Bryn Mawr   4:00 PM
Sat. 29 Broadneck HS   Archbishop Spalding   4:30 PM
 
October
Tue. 2 St. Paul's School for Girls *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Bryn Mawr *   McDonogh   4:00 PM
  John Carroll *   Roland Park Country   4:00 PM
  Maryvale Prep *   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Mercy *   Oldfields   4:00 PM
  St. Timothy's *   Key   4:00 PM
  Friends *   Catholic High   4:00 PM
  Glenelg Country *   St. Mary's   4:00 PM
  Indian Creek *   Mount de Sales   4:00 PM
  Institute of Notre Dame   Eastern Tech   4:00 PM
  Severn *   Annapolis Area Christian   4:15 PM
  Poly   Park   4:15 PM
Thu. 4 Roland Park Country   Towson   3:30 PM
  Institute of Notre Dame *   St. Timothy's   4:00 PM
  Catholic High *   Mercy   4:00 PM
  Key *   Oldfields   4:00 PM
  Mount de Sales *   Glenelg Country   4:00 PM
  Park *   Severn   4:00 PM
  Maryvale Prep *   John Carroll   4:00 PM
  City   Friends   4:00 PM
  St. Mary's *   Annapolis Area Christian   4:15 PM
  St. Paul's School for Girls   Catonsville   5:15 PM
Fri. 5 Maryvale Prep   Glenelg Country   4:00 PM
  C. Milton Wright   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Catholic High *   St. Timothy's   4:00 PM
  St. Mary's Ryken   Garrison Forest   7:00 PM
Mon. 8 McDonogh   Hereford HS   5:15 PM
Tue. 9 Notre Dame Prep *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Garrison Forest *   Maryvale Prep   4:00 PM
  Archbishop Spalding *   John Carroll   4:00 PM
  Oldfields *   Catholic High   4:00 PM
  Mercy *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  St. Timothy's *   Friends   4:00 PM
  Annapolis Area Christian   Key   4:00 PM
  Park *   Glenelg Country   4:00 PM
  St. Mary's *   Mount de Sales   4:00 PM
  Severn *   Indian Creek   4:00 PM
  Roland Park Country *   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
Thu. 11 Severn   Patterson Mill   3:45 PM
  Institute of Notre Dame *   Oldfields   4:00 PM
  Friends *   Mercy   4:00 PM
  Catholic High *   Key   4:00 PM
  Park *   St. Mary's   4:00 PM
  C Milton Wright   Maryvale Prep   4:00 PM
  Mount de Sales *   Annapolis Area Christian   4:15 PM
  McDonogh   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
Fri. 12 Glenelg Country *   Indian Creek   4:00 PM
  Bryn Mawr *   John Carroll   4:00 PM
Sat. 13 Park   Friends   TBA
  Garrison Forest   St. Stephen's and St. Agnes School   11:00 AM
  Mount de Sales   Glenelg Country   12:30 PM
  Homecoming Game
Tue. 16 Bryn Mawr *   Roland Park Country   4:00 PM
  McDonogh *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  John Carroll *   Garrison Forest   4:00 PM
  St. Paul's School for Girls *   Archbishop Spalding   4:00 PM
  St. Timothy's *   Catholic High   4:00 PM
  Mercy *   Key   4:00 PM
  Friends *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  Glenelg Country *   Annapolis Area Christian   4:00 PM
  Indian Creek *   Park   4:00 PM
  Severn *   Mount de Sales   4:00 PM
  Maryvale Prep   Towson   4:00 PM
Thu. 18 Roland Park Country *   McDonogh   4:00 PM
  Archbishop Spalding *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Oldfields *   Friends   4:00 PM
  Key *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  St. Mary's *   Indian Creek   4:00 PM
  Glenelg Country *   Severn   4:00 PM
  Mercy   St. Timothy's   4:00 PM
  Annapolis   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Garrison Forest *   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
Fri. 19 Park *   Annapolis Area Christian   3:30 PM
  Baltimore City College *   St. Timothy's   4:00 PM
  Mount de Sales   Roland Park Country   5:15 PM
Sat. 20 Key   Severn   11:00 AM
  Homecoming Game
Sun. 21 Arundel   Notre Dame Prep   4:00 PM
Tue. 23 Indian Creek *   Annapolis Area Christian   3:30 PM
  Notre Dame Prep *   Roland Park Country   4:00 PM
  St. Paul's School for Girls *   Maryvale Prep   4:00 PM
  McDonogh *   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Bryn Mawr *   Garrison Forest   4:00 PM
  Institute of Notre Dame *   Catholic High   4:00 PM
  Friends *   Key   4:00 PM
  St. Timothy's *   Oldfields   4:00 PM
  Mount de Sales *   Park   4:00 PM
  Severn *   St. Mary's   4:00 PM
Thu. 25 Oldfields *   Mercy   4:00 PM
  Catholic High *   Friends   4:00 PM
  Key *   St. Timothy's   4:00 PM
  Annapolis Area Christian *   Severn   4:00 PM
  Mount de Sales *   Indian Creek   4:00 PM
  St. Mary's *   Glenelg Country   4:00 PM
  St. James School   Garrison Forest   4:30 PM
# Exhibition
* Conference