2019 Field Hockey Schedule

Date Away Home Status Links
 
June
Thu. 6 St. Mary's   Indian Creek   TBA
 
August
Tue. 20 Kent Island #   Severn   4:00 PM
  scrimmage
Thu. 22 Arundel HS #   McDonogh   4:00 PM
  scrimmage
  Annapolis Area Christian #   Elizabeth Seton   4:00 PM
  Severn   Broadneck HS   4:00 PM
Fri. 23 Glenelg Country #   Friends   3:00 PM
  scrimmage
Sat. 24 St. Paul's School for Girls #   Playday   TBA
  at Mt. Hebron
  St. Mary's #   Centennial   TBA
  Playday
  Mount de Sales   Centennial   TBA
  Tournament
  McDonogh #   Mount Hebron   9:00 AM
  Playday
  Cape Henlopen #   Garrison Forest   8:30 PM
  Playday
Mon. 26 Roland Park Country #   Centennial   3:30 PM
  scrimmage
  Bryn Mawr #   Archbishop Spalding   4:00 PM
  scrimmage
  Maryvale Prep #   Manchester Valley   4:00 PM
  scrimmage
Tue. 27 Friends #   Play Day   TBA
  at Franklin HS
  Park #   Franklin HS   TBA
  Playday
  Garrison Forest #   St. Mary's   10:00 AM
  scrimmage
  Towson #   Maryvale Prep   3:45 PM
  scrimmage
  Key #   Franklin HS   4:00 PM
  scrimmage
  Montclair HS   Severn   4:00 PM
  Glenelg Country #   Annapolis Area Christian   4:15 PM
Wed. 28 South Carroll #   Mount de Sales   TBA
  scrimmage
  Montclair HS   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Towson #   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
  scrimmage
Thu. 29 Dulaney #   Roland Park Country   4:00 PM
  scrimmage
  Severna Park HS #   Garrison Forest   4:00 PM
  scrimmage
  Bryn Mawr #   McDonogh   4:15 PM
  scrimmage
  Annapolis Area Christian   Sts. Peter and Paul   4:30 PM
Fri. 30 Mount de Sales #   South River   TBA
  scrimmage
  Loch Raven #   St. Paul's School for Girls   4:00 PM
  scrimmage
  TBD   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Glen Burnie #   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  scrimmage
 
September
Wed. 4 Friends   Roland Park Country   4:00 PM
  Loch Raven   Bryn Mawr   4:00 PM
  Arundel HS   Garrison Forest   4:00 PM
  Maryvale Prep   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
  St. Mary's #   Annapolis Area Christian   4:15 PM
  Catholic High   Glenelg Country   4:15 PM
Thu. 5 Severn   Key   4:15 PM
Fri. 6 Friends   St. Paul's School for Girls   4:00 PM
  Garrison Forest   Bryn Mawr   4:00 PM
  Baltimore City College #   St. Timothy's   4:00 PM
  scrimmage
  Mount de Sales *   Glenelg Country   4:00 PM
  Annapolis Area Christian   Gunston   4:30 PM
  Archbishop Spalding   Broadneck HS   5:00 PM
  McDonogh   Severna Park HS   6:00 PM
Sat. 7 Maryvale Prep   Mount Hebron   TBA
  Tournament
  Roland Park Country   Tournament   TBA
  @ NYBORG
  Key   Southern Invitational   TBA
  Mount de Sales   Chesapeake   TBA
  Tournament
Mon. 9 Maryvale Prep *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Garrison Forest   Our Lady of Good Counsel   4:00 PM
  Key *   Indian Creek   4:00 PM
  Annapolis HS   Severn   4:00 PM
  Century HS   McDonogh   4:15 PM
  Marriott's Ridge #   Mount de Sales   5:00 PM
Tue. 10 Institute of Notre Dame   Glenelg Country   4:15 PM
Wed. 11 John Carroll *   Roland Park Country   4:00 PM
  Archbishop Spalding *   Garrison Forest   4:00 PM
  Mercy *   St. Timothy's   4:00 PM
  St. Mary's *   Severn   4:00 PM
  Oldfields *   Park   4:00 PM
  St. Paul's School for Girls *   Mount de Sales   4:00 PM
  McDonogh *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Catholic High *   Annapolis Area Christian   4:15 PM
Thu. 12 Institute of Notre Dame *   Friends   4:00 PM
  City College HS   Park   4:15 PM
Fri. 13 Mount de Sales   Liberty   TBA
  St. Mary's   Maryvale Prep   4:00 PM
  South Carroll HS   Garrison Forest   4:00 PM
  Baltimore Polytechnical Institute   St. Timothy's   4:00 PM
  Indian Creek   Severn   4:00 PM
Sat. 14 Arundel HS   Archbishop Spalding   10:00 AM
  St. Catherine's Richmond   Garrison Forest   11:00 AM
  McDonogh   Episcopal Academy PA   12:00 PM
Mon. 16 Mount de Sales   Catonsville   TBA
  Garrison Forest   Hereford HS   3:45 PM
  Maryvale Prep   Hereford   3:45 PM
  Westminster   Roland Park Country   4:00 PM
  Archbishop Spalding *   McDonogh   4:00 PM
  Southern   St. Mary's   4:00 PM
  Park   Glenelg Country   4:00 PM
Tue. 17 Garrison Forest *   Maryvale Prep   4:00 PM
  Bryn Mawr *   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
Wed. 18 Annapolis Area Christian *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  St. Timothy's *   Friends   4:00 PM
  Mount de Sales *   John Carroll   4:00 PM
  indian Creek *   Catholic High   4:00 PM
  Severn *   Roland Park Country   4:00 PM
  Mercy *   Oldfields   4:00 PM
  Park *   Key   4:00 PM
  Notre Dame Prep *   Archbishop Spalding   4:00 PM
Thu. 19 St. Mary's *   Glenelg Country   4:00 PM
  St. Johns DC   Severn   4:00 PM
Fri. 20 Garrison Forest   Max Pre Tournament   TBA
  Archbishop Spalding   TBD   TBA
  Bryn Mawr   Bel Air   3:30 PM
  Towson   Roland Park Country   4:00 PM
  Baltimore City College   St. Timothy's   4:00 PM
  Institute of Notre Dame   Howard HS   4:00 PM
Mon. 23 Our Lady of Good Council   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Glenelg Country *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Severn   Maryvale Prep   4:00 PM
  Indian Creek *   Park   4:00 PM
  Mount de Sales   Oakdale   5:00 PM
  St. Mary's   Severna Park HS   6:00 PM
Wed. 25 Catholic High *   Park   4:00 PM
  St. Paul's School for Girls *   St. Mary's   4:00 PM
  McDonogh *   Maryvale Prep   4:00 PM
  Institute of Notre Dame *   Indian Creek   4:00 PM
  Roland Park Country *   Mount de Sales   4:00 PM
  Notre Dame Prep *   Garrison Forest   4:00 PM
  John Carroll *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Key *   Mercy   4:00 PM
  Oldfields *   St. Timothy's   4:00 PM
  Friends *   Annapolis Area Christian   4:15 PM
Fri. 27 Bryn Mawr   Towson   3:30 PM
  indian Creek *   Friends   4:00 PM
  Park *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  Maryvale Prep *   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Garrison Forest *   McDonogh   4:00 PM
  Mercy *   Catholic High   4:00 PM
  St. Timothy's *   Annapolis Area Christian   4:15 PM
Sat. 28 TBD   Mount de Sales   TBA
Mon. 30 Maryvale Prep   North Harford   3:30 PM
 
October
Tue. 1 North Harford   Garrison Forest   4:00 PM
  Good Counsel   Severn   4:00 PM
  Liberty HS   McDonogh   4:15 PM
Wed. 2 Annapolis Area Christian *   Indian Creek   4:00 PM
  Key *   St. Timothy's   4:00 PM
  Catholic High *   Oldfields   4:00 PM
  Mount de Sales *   Severn   4:00 PM
  Bryn Mawr *   Roland Park Country   4:00 PM
  St. Mary's *   John Carroll   4:00 PM
  Patuxent   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Baltimore City College   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  Glenelg Country *   St. Paul's School for Girls   4:15 PM
  Poly HS   Park   4:15 PM
  Maryvale Prep   CM Wright   5:00 PM
Fri. 4 Oldfields *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  St. Timothy's *   Indian Creek   4:00 PM
  Notre Dame Prep *   McDonogh   4:00 PM
  Key *   Catholic High   4:00 PM
  Mercy *   Friends   4:00 PM
  Maryvale Prep   Bryn Mawr   4:00 PM
  Archbishop Spalding   Mount de Sales   4:00 PM
  Park *   Annapolis Area Christian   4:15 PM
Mon. 7 Our Lady Good Counsel   Roland Park Country   4:00 PM
  Bel Air HS   Garrison Forest   4:00 PM
  South River HS   McDonogh   4:15 PM
Tue. 8 Oldfields *   Key   4:00 PM
  Annapolis Area Christian   Severn   4:00 PM
  Archbishop Spalding *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Indian Creek   Glenelg Country   4:15 PM
Wed. 9 John Carroll   Maryvale Prep   4:00 PM
Thu. 10 Institute of Notre Dame *   Key   4:00 PM
  Severn *   St. Paul's School for Girls   4:00 PM
Fri. 11 Roland Park Country *   St. Mary's   3:45 PM
  Mount de Sales *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Catholic High *   St. Timothy's   4:00 PM
  Friends *   Oldfields   4:00 PM
  Annapolis Area Christian *   Mercy   4:00 PM
  Maryvale Prep   Garrison Forest   4:00 PM
  Hereford HS   McDonogh   4:15 PM
Sat. 12 Institute of Notre Dame *   Mercy   4:00 PM
  Friends *   Park   4:00 PM
Mon. 14 Severn *   Glenelg Country   4:00 PM
  Garrison Forest *   Archbishop Spalding   4:00 PM
  Maryvale Prep *   McDonogh   4:00 PM
Tue. 15 C Milton Wright   Roland Park Country   4:00 PM
  St. Timothy's *   Park   4:00 PM
Wed. 16 St. Mary's *   Mount de Sales   4:00 PM
  St. Paul's School for Girls *   John Carroll   4:00 PM
  Key *   Friends   4:00 PM
  Notre Dame Prep *   Maryvale Prep   4:00 PM
  Catholic High *   Institute of Notre Dame   4:00 PM
  Mercy *   Indian Creek   4:00 PM
  Severn *   Bryn Mawr   4:00 PM
  Glenelg Country *   Roland Park Country   4:00 PM
  McDonogh *   Archbishop Spalding   4:00 PM
Thu. 17 City   Friends   TBA
  Oldfields *   Annapolis Area Christian   3:30 PM
  The Madeira School   Garrison Forest   4:00 PM
Fri. 18 Roland Park Country   Fallston   3:30 PM
  Gunston   Annapolis Area Christian   3:30 PM
  Garrison Forest *   Notre Dame Prep   4:00 PM
  Glenelg Country *   John Carroll   4:00 PM
Mon. 21 Good Counsel   Bryn Mawr   4:00 PM
  McDonogh   Marriotts Ridge HS   4:00 PM
  Holy Cross   Garrison Forest   4:00 PM
  Annapolis Area Christian *   Key   4:00 PM
Tue. 22 indian Creek *   Oldfields   4:00 PM
  Friends *   Catholic High   4:00 PM
  Institute of Notre Dame *   St. Timothy's   4:00 PM
Wed. 23 Park *   Mercy   4:00 PM
  Bryn Mawr *   St. Mary's   4:00 PM
  John Carroll *   Severn   4:00 PM
  Archbishop Spalding *   Maryvale Prep   4:00 PM
  Roland Park Country *   St. Paul's School for Girls   4:00 PM
  Mount de Sales   Notre Dame Prep   5:00 PM
Fri. 25 John Carroll   Glenelg Country   4:00 PM
  McDonogh *   Garrison Forest   4:00 PM
  Maryvale Prep   Roland Park Country   4:00 PM
  Archbishop Spalding   Stone Ridge School of the Sacred Heart   4:00 PM
Mon. 28 Glenelg Country #   James Hubert Blake HS   3:00 PM
  scrimmage
# Exhibition
* Conference